شماره تماس : 02188757911
امروز سه شنبه 2 مهر 1398 ساعت 12:58
لطفا چند لحظه منتظر بمانيد ...

سفر ايراني‌ها به مصر تعطيل شد - 1392/07/15

پس از 34 سال تنها 7 ماه سفر ايراني‌ها به مصر انجام شد که در اين مدت نيز اين سفرها با اما و اگر و چالش‌هاي بسيار همراه بود. اما در نهايت امر سفر ايراني‌ها به مصر تعطيل شد.

اسفند 91 بود که با حضور «هشام زعزوع» وزير گردشگري مصر در تهران، تفاهم نامه همکاري گردشگري ايران و مصر به منظور از سرگيري سفرهاي توريستي بين دو کشور پس از حدود 34 سال امضا شد.

 

به گزارش CHN، اينگونه بود که کليد برگزاري نخستين تور گروه ايراني به مصر زده شد. بدين ترتيب طبق تفاهمات انجام شده با کانون جهانگردي و اتومبيل‌راني قرار شد تا در تاريخ‌هاي چهارم و دهم فروردين‌ماه پروازهايي براي برگزاري تورهاي مصر از ايران انجام شود. اين درحالي است که کانون جهان‌گردي و اتومبيل‌راني در صدد لغو پروازها برآمد.

 

در نهايت امر، نوروز 92 با برگزاري اولين تور ايراني‌ها به مصر پس از 34 سال قفل اين سفر را شکست و نخستين گروه متشکل از از 43 ايراني که عنوان مي‌شود همه آنها از خانواده‌هايي با مشاغل بازرگان، خانه‌دار، پزشک و... بودند از قاهره، اهرام ثلاثه، مجسمه ابوالهول، اسوان، ادفو، هورگادا ديدن کنند. گفته مي‌شود هزينه‌ اين سفر حدود 2 هزار دلار بوده‌است.

 

اين سفر يک هفته‌اي در عين آنکه براي ايراني‌ها بسيار جذاب بود تبعات ديگري نيز به همراه داشت چنانکه حضور گردشگران ايراني در مصر سبب نارضايتي برخي گروه‌هاي سلفي در اين کشور و حمله آنها به مقر رييس دفتر حافظ منافع ايران در قاهره شد. از سوي ديگر مصري‌هاي سلفي در کنفرانسي در قاهره مدعي شدند که ايرانيان سعي دارند مذهب شيعه را در مصر گسترش دهند و به همين دليل خواستار توقف سفرهاي توريستي ايرانيان به مصر شدند.

 

اينگونه بود که خبرهايي از توقف سفر گردشگران ايراني به مصر منتشر شد. اما در پي اين خبر، خبرهاي ديگري مبني بر تکذيب توقف سفر به مصر منتشر و برگزار کنندگان خبر از ادامه برگزاري تورهاي مصر براي ايراني‌ها خبر دادند.

 

در اين ميان مسئولان مصري نيز خبرهايي از توقف کوتاه مدت سفر ايراني‌ها به مصر منتشر کردند و تاکيد کردند که هرچند سفر ايراني‌ها به مصر مشکلي ندارد اما بهتر است قبل از آغاز سفر برنامه‌ريزي‌ها به طور کامل انجام شود تا مسئولان مصري مشکلي براي تامين امنيت ايراني‌ها نداشته باشند.

 

تمام اين فراز و فرودها در توقف يا عدم توقف سفر ايراني‌ها به مصر در حالي طي هفت ماه گذشته اتفاق افتاد که در نهايت روز گذشته به طور رسمي مصر سفر گردشگران ايراني را به دليل آنچه که ملاحظات امنيت ملي اعلام شده است، به حالت تعليق درآورد.

 

«هشام زعزوع»، وزير گردشگري مصر درخصوص تعليق سفر گردشگران ايراني به مصر گفت: «بازگشت گردشگران ايراني به مصر منوط به بهبود بيشتر روابط سياسي ميان دو کشور است. در حال حاضر ما قادر به تأمين امنيت گردشگران ايراني نيستيم»

 

البته سخنگوي وزارت گردشگري مصر نيز قبلا اعلام کرده‌بود که، در حال حاضر شرايط امنيتي به اين وزارتخانه اين امکان را نمي‌دهد تا همکاري گردشگري با ايران شامل سفرهاي هوايي و صدور ويزاي گردشگري را تامين کند.

 

اينگونه است که پس از 34 سال تنها 7 ماه سفر ايراني‌ها به مصر انجام شد که در اين مدت نيز اين سفرها با اما و اگر و چالش‌هاي بسيار همراه بود. اما در نهايت امر سفر ايراني‌ها به مصر تعطيل شد.